Штампування деталей з листового матеріалу

Штампування деталей з листового металу сьогодні є дуже поширеною технологією, за якою виробляють вироби практично для всіх галузей промисловості. Завдяки застосуванню такої технології з плоского металевого листа можна виготовити як мініатюрні, так і габаритні деталі плоскої, опуклої та складної геометричної форми.

Технологія штампування деталей з листового металу потребує спеціального устаткування: кривошипний прес, гідравлічний прес, який має кілька шайб, ножиці та поверхня матриці.

Штампування деталей може значно відрізнятися, в залежності від того, які технологічні норми використовуються під час виготовлення деталей.

Існує два типи листового штампування: гарячий та холодний тип.

Для виготовлення днищ, різноманітних деталей у формі півкуль використовують гаряче штампування, які зазвичай виготовляються на великому виробництві.

Щоб вийшла об’ємна або плоска деталь, потрібно, насамперед, частина листового металу товщиною до 4 мм. Так як гаряча штамповка досить складна та тонка робота то перед початком роботи завжди проводиться розрахунок та дотримання норми нагріву.

На відміну від гарячого штампування, холодне більш зручне у використанні, оскільки в цьому випадку можливе виготовлення виробів завершеного вигляду, яким не потрібне додаткове різання.

1.1 На відео показано процес рубання або різання

Один із видів холодного штампування полягає у рубанні, різанні або пробиванні матеріалу, який називають розділовий. Інший варіант штампування полягає у формуванні, витяжці, холодному видавлюванні та інших маніпуляціях з листовим металом. Використовуючи під час роботи ці процеси можна пришвидшити процес одержання заготовок та деталей з стрічкового, листового та смугового матеріалу.

1.2 На відео показано процес пробивання або вирубки

При масовому виробництві деталей, використовуючи холодне штампування збільшується не лише продуктивність та економність, а також деталі виходять точних розмірів з чистою поверхнею, які часто не потребують додаткової обробки.

1.3 На відео показано процес формування

Розглянемо більш детальніше кожен процес холодного штампування:

    1. Процес гнуття використовується для створення деталей з вигином.
    2. Шляхом витяжки можливо зробити із заготовок об’ємні деталі циліндричної, сферичної, конічної форми, тощо.
    3. Різка деталей полягає в поділі металевої заготовки на частини з якої роблять готові деталі, або розкраюють листовий метал, розділяючи його на смуги потрібного розміру.
    4. Технологія вирубки листового металу використовується для виготовлення деталей, які мають замкнений контур. Процес пробивання використовують для того, щоб зробити отвори необхідної форми в деталі.
    5. Холодне формування використовується під час виготовлення складних за формою деталей. Під час процесу форму­вання застосовують наступні формо-змінювальні операції: осадку на плоско-паралельних бойках; відкриту осадку з видавлюванням в одну або обидві боки для утворення виступів; закриту осадку з одночасним витіканням металу в одну або обидві порожнини штампа.
    6. Процес холодного видавлювання заключається в тому, що заготовку поміщають у порожнину, з якої метал видавлюють в отвори робочого інструменту. Видавлювання виконується на кривошипному або гідравлічному пресах у штампах.

1.4 На відео показано процес формування, витяжка та холодне видавлювання

Отже, холодне штампування є прогресивним технологічним процесом, основними його перевагами є:

    • можливість отримати деталь складної форми;
    • можливість створити міцні та тверді, але водночас легкі конструкції;
    • можливість отримати деталі з високою точністю без механічної обробки;
    • можливість отримати деталі зі стабільними розмірами.

До переваг в економічному відношенні відносяться:

    • продуктивність процесу висока;
    • економне використання матеріалу;
    • низька вартість деталей.